Tomáš Skála senior (*23.8.1970)

Tomáš Skála se narodil v Mladé Boleslavi a celé svoje dětství prožil v severních čechách ve městě Štětí poblíž Litoměřic. Od mala se zajímal o všechny sporty, zvláště o fotbal a také ho učarovali auta a motorky. Proto se ve svých 14 letech v Děčíně vyučil oboru automechanik a provozoval toto řemeslo necelé dva roky. Poté přišel zlom v jeho životě, kdy nabral směr západní čechy a vojenskou základní službu nastoupil v Aši. Nedaleko bylo městečko Luby u Chebu, kde poznal svoji manželku Martinu Lupačovou, dceru známého mistra houslaře Emila Lupače.

V roce 1990 nastoupil do závodu Cremona Luby na výrobu hudebních nástrojů. Během čtyřletého zaměstnání, dálkově vystudoval houslařskou školu v Lubech a poté pracoval v soukromé fimě česko-korejské, kde se tvořili špičkové housle. Od roku 1997 se houslař Tomáš Skála osamostatnil a pracuje ve svém ateliéru, společně se svým tchánem a zároveň učitelem, věhlasným mistrem houslařem Emilem Lupačem.

Na přelomu tisíciletí absolvoval aprobační zkoušku v ateliéru Tomáše Pilaře v Hradci Králové a na jejím základě byl přijat do Kruhu umělců houslařů. Což je společenství zhruba čtyřiceti nejlepších houslařů v České republice. Po tomto čase může užívat titul "Mistr houslař" v tomto krásném oboru houslařském.

Mistr houslař Tomáš Skála představil své nástroje na mezinárodní výstavě v Německu, Holandsku a také se zúčastnil houslařských soutěží v Čechách, německém Mittenwaldu i americkém Utahu. Jeho nástroje se vyznačují zejména tónovou vyspělostí a pečlivým vypracováním nástrojů. Při stavbě těchto instrumentů vychází z klasických italských modelů "Stradivari a Guarneri".

Tomáš Skála staví housle dle modelu A. Stradivariho z roku 1720 nebo modelu J. Guarneri z roku 1743, případně model J.B. Guadagnini z roku 1779. Pro violu o délce korpusu 39cm a 42,5cm používá model A. Stradivari a pro violu o délce korpusu 40,7cm užívá model J. Guarneri, který je nejřozšířenější a nejčastěji doporučovaným nástrojem tohoto rozměru. Violoncella staví podle modelu A. Stradivari, mírně upraveném s délkou chvějící se struny 68cm - 69,5cm a není problém postavit 7/8 cello dle modelu A. Stradivari s délkou chvějící se struny 66cm. Kontrabasy zhotovuje podle modelu Johana Biny z roku 1877, velikost 3/4 s menzurou chvějící struny 106cm. Tyto nástroje jsou nalakovány lihovo - olejovymi laky, buď v plnolaku nebo je také možno na přání, nástroje tzv. nastařit. Krásy a zralosti tónu těchto instrumentů je docíleno laděním resonančních desek kombinací generátoru, poklepu a citu v tento nádherný materiál, jakým dřevo skutečně je.

Na mistrovské nástroje Tomáše Skály hrají umělci z České republiky, Slovenska, SRN, Španělska, Holandska, USA, Kanady, ale i dalekého Taiwanu, Jižní Koreje či Japonska.

Tomáš Skála má se svou manželkou Martinou Skálovou (roz. Lupačovou) dvě děti, dceru Michaelu, která se zajímá o pedagogiku, hudbu a sport a syna Tomáše, pro kterého jsou hlavnimy zájmy sport a hudba, ale v čase budoucím, chce pokračovat ve stopách svého pradědy, dědy a otce v oboru tak krásném, jako houslařství určitě je.

Tomáš Skála senior Tomáš Skála senior Tomáš Skála senior Tomáš Skála senior Tomáš Skála senior Tomáš Skála senior Tomáš Skála senior Tomáš Skála senior Tomáš Skála senior Tomáš Skála senior Tomáš Skála senior Tomáš Skála senior